Widzenie niemowlaków

Polecam dziś wpis gościnny mojej koleżanki Magdy, której pasją są optyka, okulary i soczewki. Magda prowadzi bloga w tej tematyce i napisała bardzo ciekawy artykuł nt. widzenia niemowląt, który z pewnością zainteresuje wszystkich młodych rodziców.

Jednym z najpiękniejszych momentów, w życiu młodych rodziców jest pierwsze spojrzenie noworodka. Rozwój wzroku dziecka zaczyna się już w brzuchu matki. Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie w ciąży i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Widzenie niemowlaków zaraz po urodzeniu

Zaraz po porodzie oczy naszego dziecka są kontrolowane, aby wykryć jakieś potencjalne nieprawidłowości, zatem jeśli cokolwiek byłoby nie tak zostalibyście o tym poinformowani.

W momencie narodzin dziecko widzi tylko czerń i biel oraz odcienie szarości. Komórki mózgowe oraz siatkówka nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte. Również oczy noworodka nie potrafią skoncentrować się na przedmiotach. Nie ma zatem powodów aby obawiać się, jeśli dziecko nie wydaje się być „skupione” na obiektach, w tym twarzy. To po prostu wymaga czasu. Pomimo tych ograniczeń wizualnych, badania pokazują, że w ciągu kilku dni po urodzeniu, niemowlęta najbardziej lubią patrzeć na twarz mamy.

Niemowlęta zaczynają rozwijać zdolność widzenia kolorów bardzo szybko. W ciągu jednego tygodnia po urodzeniu, widzą czerwony, pomarańczowy, żółty i zielony, dłużej trwa zanim zobaczą niebieski i fioletowy.

Nie należy się stresować, jeśli oczy dziecka „uciekają” na różne strony. Długotrwałe złe ustawienie oka powinno nas jednak zaniepokoić. W tym wypadku należy zgłosić się do lekarza.

2 i 3 miesiąc życia

W tym okresie widzenie niemowlaków jest coraz wyraźniejsze, dziecko powinno przestać zezować, gdyż oczy zaczynają pracować wspólnie.

Stymulacja widzenia: Jasny, wesoły pokój z wielu kolorach i kształtach pomaga stymulować rozwój wzroku dziecka w tym okresie życia.

 

4 do 6 miesiąc

W tym okresie nasze dziecko robi ogromne postępy. Widzenie niemowlaków poprawia od około 0,05 % w chwili urodzenia do około 90 % w wieku 6 miesięcy. Widzenie kolorów również jest zbliżone do widzenia osoby dorosłej. Dziecko w tym okresie posiada także lepszą koordynację ręka-oko, co pozwala na łapanie oraz trzymanie przedmiotów i wkładanie ich do buzi.

7 do 12 miesięcy

Jest to ważny okres rozwojowy dla Twojego dziecka. Na tym etapie dzieci rozwijają lepszą świadomość ciała i zaczynają koordynować swoje widzenie.

Stymulacja widzenia : Aby stymulować rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej ciała dziecka należy zachęcać dziecko do przenoszenia wzroku z jednego przedmiotu na drugi. Możemy położyć  ulubioną zabawkę na podłodze poza zasięgiem dziecka i zachęcić je, do jej zdobycia.

Nie należy się martwić, jeśli w tym okresie kolor tęczówek u naszego dziecka będzie się zmieniał. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy dziecko nie zezuje. Nieleczone zezy mogą prowadzić do niedowidzenia i tzw „leniwego oka”. Jeśli zauważyliście jakąś nieprawidłowość w ustawieniu oczy swojego dziecka to warto zwrócić na to uwagę lekarza pediatry i zgłosić się do okulisty.

Rozwój widzenia dziecka trwa nieprzerwanie do wieku przedszkolnego, jest to temat na kolejny artykuł.

 

Jak często badać oczy dziecka?

 Zawsze byłam zdania, że ważna jest profilaktyka. Według zaleceń pierwsze badanie wzroku powinniśmy wykonać w wieku 6 miesięcy. Kolejne w wieku 3 lat. Po 6 roku życia wzrok dziecka powinien być kontrolowany co 2 lata. Jeśli jednak coś Was zaniepokoi zawsze warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Zdarzają się przypadki kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na wzrok naszego dziecka. Jest to wcześniactwo, niska waga urodzeniowa, dzieci po fototerapii, niedotlenienia podczas porodu, niska punktacja Abgar, wrodzone zaćmy w rodzinie oraz zakażenia u mamy.

 

Więcej o widzeniu

Jeśli interesuje Was temat widzenia niemowlaków i ogólnie zdrowego widzenia zapraszam na blog Magdy: http://trendyokulary-blog.pl/. Zapraszam Was także do zadawania pytań, Magda odpowie na nie za moim pośrednictwem.

6 komentarzy na temat “Widzenie niemowlaków

  1. Moi chłopcy są ciut starsi (9 i 12 lat), ale też często kontroluję ten temat bo to niezwykle istne – szczególnie że zaczynają coraz więcej przesiadywać przed komputerem. Zainwestowaliśmy nawet w okulary do komputera. Profilaktyki nigdy nie za wiele jeśli chodzi o oczy.

    1. Nie martw się 🙂 gdyby coś było nie tak ze wzrokiem malucha, pediatra poleciłby Wam wizytę u okulisty. Widocznie macie zdrowe oczka 🙂

  2. Lubię takie rzeczowe razem pełne ciekawostek wpisy o rozwoju dziecka.
    W naszym przypadku kontrole przebiegały nieco inaczej bo synowie jako wcześniaki mieli w sumie 3 badania w pierwszych 6 miesiącach życia pod kątem retinopatii.
    Następnie było badanie po 1 r.ż. już takie profilaktyczne, nie związane z wcześniactwem. Teraz pójdziemy, gdy chłopcy skończą 3 latka i gdy już będą w stanie powiedzieć, co widzą na tablicy z obrazkami.

  3. Ciekawe to wszystko. Nie wiedziałam , że tak właśnie dokładnie to wygląda, rozwój widzenia, ale widać intuicja dobra rzecz. Obserwowaliśmy nasze córki i w odpowiednim czasie ze starszą trafiliśmy do okulisty, okazało się, że jedno oczko trochę uciekało. Wystarczyła mała korekt i wszystko gra. C

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *